– Vi kan ikke bare fortsette å bevilge mer og mer penger
Helsesektoren skal fornyes og forsterkes ved hjelp av kunstig intelligens, digitale løsninger og bedre oppgavedeling.
Den nye helsereformen skal også bygge ned skillene mellom primær- og spesialisthelsetjenesten.
Det sier helse- og omsorgsminister Jan Christan Vestre i et intervju med VG.
Regjeringen vil sette i gang nødvendige reformer og digitalisere offentlig sektor.
– Vi bruker mer penger på helse enn nesten alle land i verden. Kvalitet koster penger og vi skal fortsatt investere i god velferd, men vi kan ikke bare fortsette å bevilge mer og mer penger. Vi må bruke dem mer effektivt, sier Vestre til VG.
– Offentlig utgifter kan ikke bare fortsette å ese og ese ut. Vi skal være mer kritiske til offentlig pengebruk, sier Vestre.
Vil få bukt med tidstyvene
Med hensyn til oppgavedeling, varsler Vestre at de vil gå systematisk til verks for å ta bort tidstyvene i sykehusene, slik som unødvendig rapportering og møtevirksomhet, datasystemer som ikke snakker sammen og annet byråkrati.
– Klarer vi å ta bort 30 minutter hver dag som leger og sykepleiere bruker på slike unødvendige oppgaver, så frigjør vi 4500 årsverk, som kan brukes til bedre pasientbehandling, sier Vestre til VG.
Trepartssamarbeidet står sentralt
Vestre sier videre til VG at arbeidet med å finne løsninger for hvordan pengene kan brukes mer effektivt, skal skje i tett samarbeid med de tillitsvalgte via trepartssamarbeidet.
– Jeg kommer til å invitere fagorganisasjonene med på den nye helsereformen. Det er helt avgjørende for oss å forankre det med de ansatte og fagfolkene.